İrlanda’da Net Maaş Hesaplama ve Geçinme

Herkese tekrar selamlar! Umarım hayatınızda her şey yolundadır.

Yine uzun bir aradan sonra karşınızdayım. Bir takipçimden gelen soru üzerine, başkalarının da işine yarayabileceğini düşünerek, özellikle maaş konusunda bir yazı yazmayı uygun buldum. Bu bilgileri diğer Avrupa ülkelerine de benzer şekilde uyarlayabilirsiniz.

Net Maaş Hesabı

Avrupa’daki firmalara iş başvurusunda bulunuyorsanız görmüş olabilirsiniz, iş teklifleri genellikle yıllık brüt (gross) ücret üzerinden yapılıyor. Bunu bu şekilde yapmalarının sebebi, çalışanın herhangi bir bedensel veya zihinsel engeli olup olmadığına ve oturacağı hanede maaşına bağımlı başka aile üyeleri olup olmayacağına göre maaştan devletin keseceği verginin değişmesinden ötürüdür.

Örneğin, Dublin’de bir firma size Junior Developer pozisyonu için yıllık 40 bin Euro iş teklifinde bulundu diyelim. Aşağıdakine benzer bir maaş hesaplama sitesini kullanabilirsiniz:

https://salaryaftertax.com/ie

calc

Gördüğünüz üzere, yılda 40 bin Euro, 3333 Euro’dan vergiler düşünce, ayda net 2581 Euro yapıyor.

Burada aldanmamanız gereken konu, yıllık maaşınız 2 katına çıktı diyelim; alacağınız net maaş da 2 katına çıkmıyor. Çünkü belirli bir miktarın üstü, bir üst vergi dilimine geçiyor ve daha çok vergi ödüyorsunuz. Bunu üstteki web sitesinden hesaplaya hesaplaya deneyebilirsiniz.

Bir Maaşla Geçinme Sınırı

Aylık ne miktar net maaşla geçinebileceğiniz, yaşam tarzınıza, oturduğunuz eve ve size bağımlı kişi sayısına göre değişiyor. Örneğin, tek başınıza 650 Euro’ya bir paylaşımlı dairede kalıp, 50 Euro fatura + 20 Euro telefon hattı + aylık 200 Euro yemek masrafı yaparken 2000 euro maaş bile alsanız, ayda 1000 Euro civarı para artırabilirsiniz.

Öte yandan, örneğin, eşinizle birlikte Dublin’e taşınıp, 1500 Euro 1+1 daire, aylık 150 Euro faturalar, 40 Euro iki kişi telefon hattı, 600 Euro yemek ve diğer giderlere harcamak durumunda kalacaksanız, 2800 Euro bile alsanız pek para biriktiremezsiniz.

Geçinme konusuna dair market alışverişi fiyatlarına şu yazımdan ulaşabilirsiniz:

Dublin’de Uygun Fiyata Günlük Alışveriş Nasıl Yapılır?

Dublin’de veya dünyanın herhangi bir yerinde, ilgili işe göre ne maaş verildiğine aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz:

https://www.glassdoor.ie/Salaries/index.htm

Dublin’de veya dünyanın herhangi bir yerinde, hangi harcamanızın ortalama ne kadar tutacağınıza dair bilgilere de aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Dublin

Reklam

İrlanda’da Net Maaş Hesaplama ve Geçinme” için 3 yorum

  1. Merhaba,
    Yakında Dublin e taşınacağım. Şu an işe başladım bir şirkette. PPSN almıştım ve revenue ya tax için kayıt olmuştum. Bugün tax sertifikamı sisteme yükledi revenue sitesi. Ama benim maaş hesaplamalarımdan daha düşük görünüyor sertifikada. sizin de belirttiğiniz siteler daha yüksek hesaplıyor. Arada ciddi fark var. Bu arada henüz maaş almadım ve payroll görmedim şirketten. Bu revenue Den gelen sertifika daki miktar kadar mı yatar maaşı çok endişelendim açıkcası i. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler

    Beğen

    1. Merhabalar, taşınmadan bunların alınabildiğini bilmiyordum. Avrupa’da toplam yıllık brüt maaş, çalışma izninde gösterilen brüt maaştan yüksek olabiliyor çünkü bonus gibi yan haklar doğrudan temel maaşa dahil olmadığından, çalışma izniyle iş sözleşmenizdeki tutar arasında bir fark oluşabilir. En sağlamı, sözleşmenizde yazan tutarı kaynak gösterip şirketinizin muhasebesine danışmanız olacaktır.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s