İrlanda’da İnternet Kotası Olmayan Mobil Telefon Hattı Açtırmak

İrlanda’ya geldiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden birisi, +353 alan kodlu yeni bir İrlanda mobil operatörüne bağlı telefon hattı almak olmalı. Hat almak çok kolay ve sadece isim beyan ederek açtırabiliyorsunuz. Oturma izni vb. bir belgeye ihtiyaç yok.

Faturasız hatlar “prepay”, faturalı hatlar ise “billed” olarak geçiyor. Türkiye’dekinin aksine, faturasız hatlara ait paketler veya taahhütsüz paketler, faturalı hatların taahhütlü paketlerinden daha pahalı değil. Bu nedenle doğrudan faturasız hat açmanızı tavsiye ederim.

İrlanda’da birçok operatör firması bulunuyor fakat ben size Three (3) ile ID Mobile hakkında bilgi vereceğim. Şubat 2018 itibariyle en avantajlı operatörler bunlar olarak gözüküyor.

Dublin merkezinde her operatörün ayrı ayrı çok fazla mağazası bulunmuyor. Bu nedenle  “Carphone Warehouse” isimli mağazalardan birine gidebilirsiniz. Bu mağazada bütün operatörler için hizmet veriliyor.

Three (3) ile 20 Euro’ya Kotasız İnternet

Bu operatörün faturasız hat planında, 20 Euro’ya kotasız internet planı bulunuyor. 60 GB adil kullanım kotası belirtse de, bu sınırı aşarsanız internet yine çalışmaya devam ediyor. Normalde hızın düşmesi gerekir ancak bu paketi kullanan arkadaşlarım yavaşlama hissetmediklerini belirttiler.

Bu paketin ilginç yanı ise, ödemenin ayda bir değil, 28 günde bir alınıyor olması. Yani aslında ayda 20 Euro + 1,234 Euro gibi bir ücret ödemiş gibi oluyorsunuz bu nedenle. Kendi hatları arasında konuşma ve bütün hatlara SMS gönderimi sınırsız. Yüklediğiniz 20 Euro’yu ise ek paketler için ayrıca harcayabilirsiniz. Hattın internetinden 6 GB kotayı, başka AB ülkelerine gittiğinizde kullanabilirsiniz.

ID Mobile ile 15 Euro’ya 30 GB İnternet

30 GB internet sunduğuna bakmayın, ID Mobile en uygun fiyatlı pakete sahip operatör. Bu operatörün de faturasız hattında 15 Euro’ya 30 GB internet sunan bir paket bulunuyor. Bu pakete her yöne 300 dakika, operatör içi sınırsız konuşma ve SMS, AB ülkelerinde kullanmak üzere 4,2 GB internet dahil. Yüklediğiniz 15 Euro ile yine ek paketler alabilirsiniz.

Güncelleme – 4 Ocak 2019

ID Mobile geçen sene battı 😀 Şu an en avantajlı operatör Three olarak gözüküyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s