İrlanda’da Yüksek Öğrenime ve Dil Okuluna Başvuru Süreçleri

Yurt dışında uzun dönemli bir eğitime gitmek, maddi ve manevi açıdan fedakarlık gerektirdiği için, okurken geçinebilmek, sertifikanızı veya diplomanızı aldıktan sonra da hem biraz tecrübe kazanmak hem de ekonomik kayıplarınızı telafi etmek için çalışma ihtiyacı duyacaksınız.

Yurt dışında yüksek lisansa başvuru yaptığım 2017 yılının son aylarında, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen insanlara, eğitimleri süresince yarı zamanlı ve eğitim bittikten sonra tam zamanlı çalışma izni sağlayan tek ülke İrlanda idi. Bu nedenle araştırmalarımı İrlanda üzerine yoğunlaştırdım.

Öncelikle dil okulu seçeneğine odaklandım çünkü 6 aylık eğitim süresince haftada 20 saat olmak üzere yarı zamanlı çalışma imkanı, eğitim bittikten sonraki 6 ay boyunca da haftada 40 saat tam zamanlı çalışma imkanı vardı. Üstelik dil eğitimi, diğer programlara göre nispeten daha uygun fiyatlıydı.

Eğitim danışmanımın da tavsiyesiyle, dil eğitimi yerine yüksek lisansa odaklanmaya karar verdim. Fikrimin değişmesini sağlayan en önemli etkenler, bilişim sektörünün Dublin’de yoğunlaşmış olması ve mesleğim itibariyle yüksek lisansta edineceğim deneyim ve diplomanın iş bulma şansımı çok büyük ölçüde artıracak olması, aynı zamanda yüksek lisansın ardından 6 ay yerine 2 yıl çalışma izni verecek olmasıydı. Kişinin istekleri doğrultusunda uygun bir iş bulmasının 6 aya kadar uzayabileceğini düşünürsek, bu çok daha mantıklı bir seçenek haline geldi.

Başvuru ve Kabul Süreci

Çoğu dil okulu ve üniversite, aracı bir kuruma gerek olmadan bireysel başvuru kabul etmektedir. Yani bu sürece girişmek için mutlaka bir danışmanlık firmasıyla anlaşmanız gerekmiyor. Öte yandan, dil okuluna gitmek istiyorsanız İngilizce’nizin yeterli olmadığını düşünerek söylüyorum, bu işi kendi başınıza tamamlamanız oldukça zor olacaktır. Karşı tarafla yaşayacağınız en ufak bir yanlış anlaşılma, önemli bir tarihi kaçırmanıza veya yanlış bir işlem yapmanıza sebep olabilir. Herhangi bir üniversiteye başvururken danışman desteği almanızın ise şuna faydası olacaktır: Türkiye’de bir üniversiteye kabul edilirken akademik geçmişiniz ve not ortalamanız çok önemliyken, İrlanda’da motivasyonunuz, niyet mektubunuz ve motivasyon yazılarınız çok büyük önem kazanıyor. Eğitim kurumları, başvurduğunuz programa ilgi duymanızı sağlayan sebepleri ve arkasında yatan motivasyonu, kronolojik olarak kağıda dökmenizi ve bir mantık çerçevesine oturtmanızı bekliyor. Bu sebeple bir eğitim danışmanından destek almanız, niyet mektubunuzun etkili olarak kabul almanızı sağlamada büyük katkısı olacaktır.

Eğitim Danışmanıyla Başvuru Süreci

Yukarıda belirtmiş olduğum gerekçelerden dolayı bir eğitim danışmanlık firmasıyla görüşeceğinizi var sayarak devam ediyorum. Dilerseniz fiyat karşılaştırması yapmak adına, aynı okula başvuru için birden fazla danışmanlık firmasıyla görüşerek hepsinden birer fiyat teklifi alabilirsiniz. Bir eğitim danışmanından randevu aldığınızda, kendisi eğitim amacınızı, kafanızda planladığınız yurt dışında kalış sürenizi ve bütçenizi göz önünde bulundurarak, bir ya da birden fazla seçenek sunacaktır. Bu seçenekleri, okul – şehir – konaklama paketini göz önünde bulundurarak size anlatacaktır. Daha sonradan beklenmedik bir durumla karşılaşmamanız için, anlamadığınız veya eksik gördüğünüz herhangi bir konuyu sürecin başında danışmanınızla netleştirmeniz çok büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde, İrlanda’ya veya eğitim göreceğiniz ülkeye geldiğinizde beklenmedik ek masraflarla karşılaşabilirsiniz.

İrlanda’da yüksek lisansa başvuru özelinde devam edecek olursak, başvuru yapacağınız okula niyet mektubu, en az biri akademisyen olmak üzere iki adet referans mektubu, geçmiş diplomalarınız ve transkriptleriniz, varsa şu an okumakta olduğunuz programa dair öğrenci belgesi ve güncel transkripti sunmanız bekleniyor. Okuldan kabul almanız halinde, bütün programı ücretini okula baştan ödemeniz gerekmektedir. Okul sadece vize başvurunuz reddedilirse, 150-200 Euro gibi bir başvuru ücreti kesintisi yaparak ödediğiniz parayı iade etmektedir. Ödemeyi kendiniz ya da danışman firma aracılığıyla, SWIFT banka transferiyle gerçekleştirebilirsiniz. Danışmanlık aldığınız firma, ücreti karşı tarafa aktarırken sizden işlem masraf ücretini tahsil etmeyecekse, kendiniz yerine firma üzerinden parayı göndermeniz daha mantıklı olacaktır. Firmaya gönderirken, EFT işlem detayına parayı ne sebeple aktardığınızı not düşmeyi mutlaka unutmayın.

SWIFT işlemleri vakit aldığı için, 3 ile 5 iş günü arasında okul parayı teslim alacak ve faturasını size iletecektir. Artık vize başvurusu hazırlıklarına başlamaya hazırsınız!

Aile Yanı Konaklama (Host Family)

Özellikle dil eğitimi için, yurt dışında çok yaygın olan aile yanında (host family) konaklama önerilmektedir. Ödeyeceğiniz fiyata kira ve yemek dahil olabilmektedir. İrlandalı bir aile içinde bulunmak, sizi İngilizce konuşmaya zorlayacağı için çok avantajlı olacaktır. Öte yandan aile ortamında yaşayacağınız için, öğrenci evinden daha kısıtlı bir rahatlık ve katı kurallar olacağını öngörebilirsiniz.

Önemli Not: Daha bu noktada farkında olmanız gereken en önemli bilgi şudur ki; İrlanda’da bulunan bütün yabancı öğrencilerin oturma izni, okula devamlılıklarına bağlıdır. Bir dönem boyunca %85 devam zorunluluğunu tutturamayan öğrenciler İrlanda Polis Teşkilatı’na (Garda) bildirilir ve oturum izninizin yenilenmesini engelleyebilir. Yukarıda bahsettiğim ek çalışma izinlerine sahip olmanız için de programınızı tamamlamanız şarttır.

Daha da Önemli Not: Sizin bu satırları okuduğunuz tarihte, yazıda iletmiş olduğum bilgiler, yöntemler ve süreçler değişmiş olabilir. Sadece bu yazıya bağlı kalmadan, detaylı bir şekilde ön araştırma yapınız. Aksi takdirde beklemediğiniz aksilikler karşınıza çıkabilir.

 

Reklam

İrlanda’da Yüksek Öğrenime ve Dil Okuluna Başvuru Süreçleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s