İrlanda’ya Gelirken Yanınızda Getirmeniz Gereken 10 Şey

  1. Priz dönüştürücü. Burada İngiltere tipi üçlü priz geçerli. 1-2 adet almanız yeterli, burada 1,5 Euro’ya Euro Giant mağazasından satın alabilirsiniz.
  2. Hazır çorba. Tek kişilik hazır çorbalar burada nadiren bulunuyor.
  3. Kuruyemiş. Burada fındık, fıstık vb. kuruyemişler hem pahalı, hem de damak tadınıza uygun olmayabilir.
  4. İçlik, atkı, bere, eldiven, rüzgar kesen mont ve yağmurluk. Soğuk hayatınızın bir parçası olacak. Benim Salomon mont bile zamanla yağmur geçirir oldu, üstüne naylon yağmurluk giymeye başlamıştım 😀
  5. Bisiklet Aksesuarları. Özellikle U-lock bisiklet zincirini Türkiye’den almanız oldukça karlı olacaktır.
  6. Euro. Yanınızda getirmediğiniz her dövizin SWIFT masrafı çok külfetli olacaktır. Kişi başı 9999 Euro sınırı olduğunu unutmayın. Alternatif olarak Transferwise gibi uygulamaları kullanarak, TL hesabınızdan İrlanda Euro hesabınıza veya tam tersi şekilde daha az masraflı para gönderebilirsiniz.
  7. Yedek Telefon. Ana telefonunuzun bozulma ihtimaline karşı, eski telefonunuzu yanınızda bulundurmanız avantajınıza olacaktır.
  8. Pasaport Çantası/Cüzdanı. Cebinizde veya çantanızda yağmur sırasında ıslanmasını engellemeniz için, su geçirmez bir pasaport çantası edinebilirsiniz.
  9. A4 Kağıdı ve Ofis Malzemeleri. Dilekçe yazarken veya okulda ihtiyacınız olacak. Burada oldukça pahalı.
  10. Vesikalık Fotoğraf ve Resmi Belge Fotokopileri. Yine çeşitli başvurularda çok ihtiyaç duyacaksınız. En az 6 adet biyometrik fotoğraf çok işinize yarayacaktır. Biyometrik olması şiddetle tavsiye edilir. Diploma, T.C. Kimlik Kartı gibi resmi belgelerinizin fotokopilerini de yanınızda getirirseniz burada gerektiğinde tarayıp çıktı almakla uğraşmazsınız.

Önemli Not: İrlanda’ya et ve süt ürünleri sokmak yasak. Ülkeye girerken yakalanırsanız ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s