İrlanda İklimi ve Dublin’de Yaşama Etkisi

İrlanda, Avrupa anakarasının batısında bulunan bir ada ülkesi. Batı tarafının okyanusa açık olması, ülkenin batısını daha rüzgarlı ve soğuk kılıyor. Dublin’in de bulunduğu, İngiltere’ye bakan taraf okyanusa açılıyor olsa da, okyanusa göre oldukça sığ ve sakin olduğu için, İrlanda Denizi olarak adlandırılıyor.

İrlanda’nın en en çok sevdiğim, en güzel yanı, iklimi sayesinde yeşil bitki örtüsünün asla kaybolmaması. Hava soğuk olsa da, kapalı olsa da, bu etrafa bezenmiş yeşil bitki örtüsü insanda depresif bir çöküntü oluşmasını engelliyor. En azından benim için olumlu bir etkisi oldu.

Dublin özelinde ise kışları ılıman geçiyor denebilir; özellikle Kuzey Avrupa ve hatta Almanya’nın dağlık kesimleriyle karşılaştıracak olursak. Kar yağdığını çok az, kar tuttuğunu ise çok seyrek göreceksiniz.

Sanılanın aksine, Dublin’de kışları çok yağış olmuyor. Hava da sürekli kapalı değil, haftada en az 3-4 gün güneş görmeniz mümkün. Şimdiye kadar geçirdiğim 4 hafta içinde, en fazla 3-4 gün gerçek anlamda sağanak yağış oldu. Geri kalan günler ise ya güneşli ya da yağmur geçişleriyle birlikte kapalı havadan oluştu.

Burada yağmur sağanak harici yağdığı zaman, inatlı bir çiseleme şeklinde yağıyor, sanki biri duşu açık unutmuş gibi. Şemsiye açmak istemeyeceğiniz kadar ince yağıyor, öte yandan yağmurdan korunmazsanız da içinize işliyor. Bu nedenle hep bir yağmurlukla veya su tutmayacak özel bir kumaşı olan bir montla gezmeniz avantajınıza olacaktır. Sokakta çok fazla dolaşacaksanız, çantanıza özel naylon yağmurluk geçirmek isteyebilirsiniz. Çok bisiklete binecekseniz, pantolonunuzun üstüne geçirebileceğiniz özel bir yağmurluk almak isteyebilirsiniz. Bunun gibi giysi ve aksesuarları Decathlon’da uygun fiyata bulabildim.

Yazın ise kışın olduğundan daha kapalı geçtiğini ve daha çok yağmur yağdığını öğrendim. Bu durumda Dublin’e gezmeye gelecekseniz, en güzel aylar Mayıs ve Haziran, belki Temmuz başı gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s