İrlanda’ya Vize Başvuru İşlemleri

İrlanda’ya çalışmaya geliyorsanız muhtemelen sizi işe alan firmanın size danışmalık edeceği anlaşmalı bir firma da olacak fakat öğrenci olarak geliyorsanız, ardından aileniz de sizi ziyarete gelecekse, bütün süreci kendiniz yönetmeniz gerekecek.

İrlanda’ya vize başvurularını, Aralık 2017’de VFS Global Harbiye yönetmekteydi. Tek bir İrlanda gişesi var ve randevu almadan gidiyorsunuz. Başvuru ücretini gişeye TL olarak nakit veriyorsunuz.

Öğrenci Vizesi

6 ay ve daha uzun süreyle geliyorsanız, İrlanda vadesiz banka hesaplarınızda en az 7000 Euro veya eşdeğeri Türk Lirası görmek istiyor. Bireysel Emeklilik dökümü, adınıza araç ruhsatı, tapu gibi belgeleri harcanabilir gelir olarak görmediği için, bunlar sayılmıyor. Hatta para vadeli hesapta ise, hesabın bloke olmadığı, tarafınızdan istendiği zaman bozulabileceği ve o günkü Euro kurundan Euro karşılığını belirten İngilizce bir banka dilekçesi istiyor. Bankalar da kolaya kaçıp belgeyi vermiyor veya tam istenen metinle sağlamıyor. Bu durumda gerekirse genel müdürlüğe kadar gidip bankadan belgeyi tam bu şekilde almanız gerekiyor. Vizenin olumlu sonuçlanması için bu çok önemli. Bu kadar paranız yoksa, ailenizden bir veya daha fazla kişi size sponsor olabilir. Sponsorluk dilekçesini İngilizce yazıp ıslak imzalamaları gerekiyor. Yukarıdaki banka hesap işlemleri onlar için de geçerli.

Bütün belgelerinizi ıslak imzayla ve kaşeyle vermeniz gerekiyor. E-devlet dökümleri geçerli sayılmıyor. Örneğin SGK hizmet dökümünüzü gidip SGK şubesinden almanız gerekiyor.

Vize başvurunuza da niyet mektubu yazmanız, üstelik el yazınızla yazmanız gerekiyor. Bu yazıda da yine bütün hayat hikayenizi anlatıp sonucu başvurduğunuz okula bağlamanız bekleniyor.

Seyahat sigortanızı gidişten 1 gün öncesinden başlatmanız gerekiyor. 2 yıllık sigorta olmadığı için 3 aylık yaptırabilirsiniz.

Gitmeden önce Türkiye’de çalışıyorsanız, alacağınız firma yazısında, firmanın dönünce sizi işe alacağını belirtmesi isteniyor.

Teslim edeceğiniz diploma, transkript, SGK dökümü gibi belgelerden Türkçe olanlar varsa, İngilizce çevirilerini yaptırmış olmanız bekleniyor.

Uzun dönemli gidiyorsanız, ilk 1 ay için kalacak yer rezervasyonu göstermeniz bekleniyor. Okulun yurdunu veya aile yanında kalmayı ayarladıysanız, ilgili bir resmi belgeyi ibraz edebilirsiniz. Alternatif olarak, Booking.com veya AirBnb rezervasyonunuzu gösterebilirsiniz.

Turist Vizesi

Turist vizesi için de aynı kurallar geçerli ancak bir farkla: Yakınlarınız ilk vize alırken sizi belirtmemeli. Sadece turistik amaçlı gezmeye geldikleri yönünde davranmalı. Zaten yerleştiğiniz evde kalacak olsalar bile, ücretsiz iptal edilebilen bir Booking.com ilanını başvuruda göstermeleri faydalı olacaktır (Vizeyi aldıktan sonra rezervasyonu iptal etmeyi unutmayın). Siz okula başladıktan sonra, okuldan aileniz için ülkeye giriş mektubu alabilirsiniz.

Çalışma Vizesi

İrlanda’ya burada bir işe kabul edildikten sonra gelecekseniz işiniz daha kolay. Size sponsorluk sağlayan bir firmaya geldiğiniz için, vize işlemlerinizde yardımcı olacak bir danışman tutma imkanları da olacaktır. Tek yapmanız gereken, danışmanın işi savsaklamadığından ve eksik belge bırakmadığından emin olmanız.

Öte yandan, danışman sadece belge takibinizi yapacaktır. İrlanda vize başvurusuna bizzat gitmenizi zorunlu tutuyor.

Önemli Not: Sizin bu satırları okuduğunuz tarihte, yazıda iletmiş olduğum bilgiler, yöntemler ve süreçler değişmiş olabilir. Sadece bu yazıya bağlı kalmadan, detaylı bir şekilde ön araştırma yapınız. Aksi takdirde beklemediğiniz aksilikler karşınıza çıkabilir.

 

Reklam

İrlanda’ya Vize Başvuru İşlemleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s