Dublin’de Otobüsle Gezi Turları

Otobüsle Şehir Turları

Yürümeyi çok sevmiyorsanız veya haliniz yoksa, gezi otobüslerini tercih edebilirsiniz. Gezi otobüsleri “hop on hop off” olarak geçiyor ve sürekli belirli bir rota etrafında ring sefer yapıyor. 15 dakikada bir geçen otobüslerden istediğinize binip, istediğiniz durakta inebilirsiniz. Belediye otobüslerinin aksine, bu otobüsler her durakta mutlaka duruyor.

Bu otobüslere bilet almanın en ucuz yolu tabii ki internet. Öte yandan dikkat! Bu firmalar internetten aldığınız biletleri teslim almanız için, rezervasyonunuzun çıktısını getirmenizi şart koşuyor. Ya Türkiye’deyken çıktı almalısınız, ya da burada bol bulunan internet cafe’lerden birine gitmelisiniz. İnternet cafe’de ne yapayım, izbe yerler derseniz,  Jervis Alışveriş Merkezi‘nin içinde tuvaletlerin yakınında çıktı alacak bilgisayar sistemleri bulunuyor. Burada vesikalık fotoğraf çekme makinesi de mevcut.

Çıktınızı aldınız, biletinizi almak için öncelikle firmanın merkez bürosuna gitmelisiniz. Büroları genelde O’Connel Street üzerinde bulunuyor.

Bu hizmeti veren iki firma var: Biri Citysightseeing tours Dublin, diğeri ise DoDublin. Ben DoDublin’i daha çok beğendim ve ailemi bu firmayla gezdirdim çünkü hem fiyatları daha uygun, hem de tek rota üzerinde her yeri gezebiliyorsunuz. Citysightseeing Dublin’de ise, merkezde inip diğer rota üzerindeki otobüslere aktarma yapmanız gerekiyor.

DoDublin’in bir başka güzelliği ise, The Little Museum of Dublin‘in olduğu duraktan inerken şöförden talep etmeniz halinde, kişi sayısı kadar bedava müzeye giriş bileti veriyor.

Otobüste sürekli tur yayını var, İngilizce dilinde geçmekte olduğunuz sokaklar, yerler ve binalar anlatılıyor. Bazıları bant yayınını kullanıyor, bazı şöförler ise doğrudan kendileri anlatıyor. Kendi anlatan şöföre bindiyseniz yaşadınız! Çok neşeli oluyorlar ve turdan aldığınız zevki katlıyorlar.

Otobüsle Şehir Dışı Gezi Turları

Her iki firma da şehir dışına günübirlik geziler düzenliyor. Deniz kıyısına veya çeşitli bahçelere, şelalelere düzenlenen paket turlar var. Az daha bunlardan birine ailemle gidecektim ki, 14 Euro’ya 24 saatliğine araç kiralayınca kendimiz gezdik. Siz de kendi ekonominize ve sol şeritten araç kullanma hevesinize göre karar verebilirsiniz 😀

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s