Dublin Havaalanı’nda Pasaport Kontrolünden Geçmek

Dublin Havaalanı’ndaki pasaport görevlileri genellikler sakin ve konuşkan tipler. Geliş amacınızı, ne kadar süre kalmayı planladığınızı sorup işlemlere geçiyorlar. Gişe yanı kamerasında fotoğrafınızı çekip parmak izinizi alıyorlar. GNIB diye belirtilen oturum izni randevunuzu alıp almadığınızı soruyorlar. Almadım derseniz nasıl almanız gerektiğini anlatıyorlar. Bir de neden İrlanda’yı tercih ettiğinizi soruyorlar. Sakın çalışma izni falan demeyin! 😀 Oscar Wilde, Bira, James Joyce gibi şeylerden bahsedin.

Ben arkadaşımın yanında kalacağım fakat kontratım olmadığı için, iptal edilirse sadece ilk gün ücretini tahsil eden 30 gecelik bir yatakhane rezervasyonu yaptım. Nerede kalacağımı sormadılar, ben de kontrolden geçer geçmez rezervasyonu iptal ettim.

Yükünüz ağırsa, terminal kapısından çıkar çıkmaz hemen sağda taksilere binebilirsiniz. 15-20 dakikalık, 15 kilometrelik mesafe 29 Euro tutuyor. Alternatif olarak, 16 numaralı belediye otobüsü şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu. Leap Card alamadıysanız, şöföre ‘City Center’ diyerek jeton parası ödeyebilirsiniz. Trafik soldan işliyor, aman dikkat!

Güncelleme – 4 Ocak 2019

Oturma izninizi aldıktan sonrası çok rahat. Ülkeye tekrar girerken sadece nerede okuyorsun / çalışıyorsun gibi tek cümlelik sorular sorup ülkeye kolayca alıyorlar.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s