İrlanda’da Sosyal Hizmetler Numarası (PPS) Başvurusu Yapmak (Güncellendi: 19 Ocak 2020)

Uzun hali “Personal Public Service” olan PPS numarası, aslında SGK numaranız gibi bir şey. Hastaneye gittiğinizde işlemlerinizin kayıt altına alınmasına, işe girebilmenize, ehliyet alabilmenize, kısacası devletle ilişkiniz olacak çoğu sosyal hizmete ulaşmanıza olanak sağlıyor.

Bu numarayı da tabii ki randevuyla alabiliyorsunuz. MyWelfare denen sistem üzerinden işlemler yapılıyor. Sayfayı açtığınızda, öncelikle “Continue with MyGovID” tuşuna basıp bu sefer de MyGovID üyelik sayfasına yönlendiriliyorsunuz. E-posta adresinizle MyGovID’ye üye olduktan sonra, tekrar MyWelfare’e bu hesap bilgilerinizle giriş yaparak, “Appointments” sayfasına erişerek randevu alabilirsiniz.

Sonraki haftaya genellikle randevu bulunabiliyor. İşin daha güzel yanı, diğer eski kalmış sistemlerin aksine, mevcut randevunuzu iptal etmek zorunda kalmadan, başka bir saate randevunuzu güncelleyebilirsiniz.

Başvuruya Gitmeden Önce

PPS numarası almak için bir gerekçeniz ve buna uyan resmi bir dilekçeniz olması gerekiyor. Gerekçeden kastım, sadece beyan olarak bir şey söylemeniz yeterli olabilir. Örneğin, ehliyet alacağım bu nedenle ihtiyacım var demeniz yeterli. Ancak uyuz bir görevliye denk gelirseniz, belgeyle ispat etmenizi isteyebilir. Benim beyan etmem yeterli olmuştu.

Güncelleme (19 Ocak 2020) – Son aldığım duyumlara göre, PPS başvurusu yaparken çok daha fazla ince eleyip sık dokumaya başlamışlar. Sağlık sigortası için almak istiyorum diyen arkadaşı geri çevirmişler. İşe gireceğim diyen arkadaşa, “Sözleşme ya da part time çalışacağın yerden dilekçe getir.” demişler.

Beni okulum zorunlu tuttuğu için, okuldan aldığım “PPS Letter” ile pasaportumu hazır ettim. Yine belgedeki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmuştum ve yine doğum tarihimi yanlış yazmışlardı. Neyse ki bunu önden fark ettim ve randevu günü gelmeden belgeyi tekrar okuldan aldım.

Başvuru Günü

Bu en kolay randevu diyebilirim. 15 dakika önce randevu almış olduğunuz merkeze gidiyorsunuz (Randevu aldığınız adresi not almayı ve ulaşım için nasıl bir rota izlemeniz gerektiğini önden Google Maps’ten incelemeyi unutmayın.), girişteki danışma bölümünde pasaportunuzu gösteriyorsunuz ve görevli size bir form veriyor. Sıranızı beklerken formu dolduruyorsunuz. Sıranız 15 dakika gibi diğer kurumlara göre çabuk bir sürede geliyor ve hemen gidiyorsunuz; görevli başvuru sebebini soruyor. Anlatıp ilgili belgenizi ve pasaportunuzu veriyorsunuz. GNIB şart olmamasına rağmen, ben henüz GNIB almamış olduğum için, görevli abi biraz afalladı, etrafına danıştı. Sonra sorun etmeden işlemi tamamladı. PPS numaramın beyan ettiğim adrese 10 gün içinde postayla geleceğini söyledi ve beni yolcu etti. PPS numarasına acil ihtiyacınız varsa, numarayı şimdi öğrenip öğrenemeyeceğinizi sorup, şansınızı deneyebilirsiniz.

Başvurudan Sonra

Abinin söylemediği şey ise, PPS numarasının ayrı, PPS kartının ayrı postayla geleceğiydi. PPS numarası 1,5 – 2 haftada, PPS kartı ise 2,5 haftada geldi. Kartın önemi şu: Ehliyet sınavına başvururken kartın numarasını istiyorlar ve kart gelmeden bunu bilemiyorsunuz. Bu numara PPS numarasından farklı bir numara. Neden? Çünkü burası İrlanda dostum 😀

Önemli Not: Sizin bu satırları okuduğunuz tarihte, yazıda iletmiş olduğum bilgiler, yöntemler ve süreçler değişmiş olabilir. Sadece bu yazıya bağlı kalmadan, detaylı bir şekilde ön araştırma yapınız. Aksi takdirde beklemediğiniz aksilikler karşınıza çıkabilir.

 

 

Reklam

İrlanda’da Sosyal Hizmetler Numarası (PPS) Başvurusu Yapmak (Güncellendi: 19 Ocak 2020)” için 3 yorum

  1. Pps numarası almak için başvuru yaptım 1 ay oldu hala gelmedi. Online hiç bir yerde sorgulayamiyorum . Numaram kayıp mı oldu nasıl anlayabilirim?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s