Paris’te Navigo Ulaşım Kartı Nasıl Alınır?

Merhaba sevgili göçmen dostlar,

İrlanda’dan sonra, Fransa’da da yazılarımla desteğe devam ediyorum!

Dublin’deki akbil kartına Leap Card ismi veriliyordu ve çalışanlara aylık sınırsız ulaşım imkanı sağlıyan versiyonuna ise Tax Saver denmekteydi. Maalesef bu uygulama, vergi diliminize göre ödeyeceğiniz masrafı, aylık 120 Euro’dan taş çatlasa 75 Euro’ya düşürmeyi başarıyordu. Dublin’deki ulaşım ağı da pek verimli olmadığından, bu masraf oldukça yüksek kalıyor ve insanlar bisiklet gibi alternatif ulaşım araçlarına yöneliyordu.

Öte yandan Paris’teki Navigo ulaşım kartı, karşılaştırıldığında oldukça avantajlı duruyor. Normalde aylık 75 Euro ücreti olan bu kartın masrafının yarısını, çalıştığınız firma her ay maaşınıza ekleyerek iade ediyor. Yani ayda 37.5 Euro gibi bir ücretle Paris ili içinde sınırsız ulaşım hakkına kavuşuyorsunuz. Paris metrosu, otobüsleri ve banliyö hatlarını düşündüğünüzde, Paris’te ulaşım derdiniz çözülmüş oluyor (Grev yapılan günleri saymazsak :D).

Kart başvuru işlemlerine dalmadan önce şunu belirteyim, Fransa’da çalışmıyorsanız ya da bir Fransız bankasında hesabınız yoksa, bu kartı almaya uğraşmanızı tavsiye etmem. Çünkü çok ilginç bir şekilde, Fransız IBAN numaraları diğer Avrupa ülkelerinin IBAN numaralarından daha uzun. Bu nedenle ödeme talimatı tanımlamanız için başka banka hesaplarını kabul etmiyorlar. Geriye tek ihtimal, kredi kartı ödemesi tanımlamanız kalıyor. Türkiye’den geldiğinizi tahmin ederek, kredi kartınıza her ay Euro ödemesi girsin istemezsiniz diye tahmin ediyorum 🙂 Turistler için Navigo gibi bir özellik yok, metro ve otobüs kullanacaksanız en avantajlısı bilet makinesinden 10’lu kağıt bilet bastırmak. Tanesi 1.90 Euro olan bileti 10’lu alınca 16.90 Euro tutuyor.

Fransa’ya çalışmaya geldiyseniz, bir an önce banka hesabınızı açtırın. Hesabı açtığınızda size RIB isimli bir kağıt veriyorlar. Bu kağıtta IBAN numaranız ve buna bağlı diğer banka bilgileri bulunuyor. Diğer bankalardan aşina olduğunuz IBAN, BIC, SWIFT gibi numaraların yanı sıra, RIB diye bir numara da bulunuyor. Ne işe yaradığını anlamamakla birlikte, sevgili Fransızlar böyle bir sınıflandırma daha yapmışlar banka hesaplarında.

Banka hesabınızı açtınız, artık Navigo’ya başvurmaya hazırsınız! Başvurunuzu ister internetten, isterseniz de metro duraklarında turnikenin yanında bulunan RATP (Metro işletmesinin adı, bir nevi İETT) gişelerinden yapabilirsiniz. Navigo kartı başvurusu alan gişelerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ben Fransızca bilmediğimden, başvurumu internetten yıllık üyelik için yaptım:

https://www.jegeremacartenavigo.fr/souscription/navigo_annuel/presentation

Size burada yapılan işlemleri Türkçe’ye çevirmek isterdim ancak çeviremiyorum 😀 Bu nedenle Google Chrome tarayıcısına bağlı Google Çeviri uygulamasıyla doğrudan sayfayı İngilizce’ye çevirmenizi tavsiye ederim.

Bu formda adım adım kişisel bilgilerinizi, adres bilgilerinizi ve teslimat bilgilerinizi girip, güncel bir vesikalık fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. İşlemi tamamlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şu: Bir aşamada kartı nasıl teslim almak istediğiniz soruluyor. Ben herhangi bir RATP gişesinden teslim almayı seçtim çünkü böyle olunca dilediğiniz gün gidip kartınızı bastırabiliyorsunuz. 72 saat içinde kart hazır olacak yazıyordu, benim başurumu 24 saatte tamamladılar. Adresime gönder derseniz 10 iş günü içinde elinize geçeceği yazıyor; ölme eşşeğim ölme!

Öte yandan sizi bilgilendirmem gereken bir başka konu ise şu: Yukarıda belirttiğim yıllık üyelik, her ay banka hesabınızdan 11 taksitte düşülüyor. Kartınız her zaman geçerli olmasına rağmen 12. ay için ücret kesilmiyor. Yani yıllık abone olduğunuz için 1 aylık indirim sahibi olmuş oluyorsunuz. Bununla birlikte, herhangi bir taahhüt söz konusu değil, kartınızı iptal ederseniz kalan ödemelerden sorumlu değilsiniz.

Kartınız teslime hazır olduğunda, e-posta adresinize bunu bildiren bir posta geliyor. Ben sabah saatlerinde Marcel Sembat istasyonundan gidip teslim almıştım. Genelde iş çıkışı saatlerinde herkes hücum ettiği için, sabah ya da gündüzden gitmek daha mantıklı. Görevli abiye de “print navigo annuel” falan dedim bir şekilde anlaştık 🙂

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s