Türkiye’de Kullanılabilen Fransız SIM Kartı Nasıl Alınır?

Gideceğiniz ülkede ekmek, su ve ulaşımdan daha değerli ne olabilir? Tabii ki İnternet!

Şaka yapıyorum, internet tabii ki bunlardan sonra gelir ama temel gereksinimlerinizden hemen sonra aklınıza, nasıl uygun fiyatlı bir sim kartı alabileceğiniz sorusu gelecektir 😀

Öncelikle şunu belirtelim, Fransa’da en sık kullanılan mobil operatör firmaları: Free, SFR, Orange, Buoygues Telecom.

Turistseniz

Fransa’ya turist olarak gelirseniz, bu firmaların mağazalarına ya da herhangi bir tobacco shop’a yani tütüncü/tekel dükkanına gidip turist olduğunuzu ve prepay yani ön ödemeli sim kartı almak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Firmalara giderseniz pasaportunuzu belki isterler, tobacco shop’ta sadece para isterler diye tahmin ediyorum 😀

Ön ödemeli hatlar 2 Euro’dan sadece telefon özelliği olan sim kart ile başlayıp, 10 – 20 Euro civarında aylık ödemesi olan ve her ay aynı miktarda para yüklediğinizde internet / sms / konuşma paketinizin yenilendiği seçeneklerle devam ediyor. İrlanda’da olduğu gibi Fransa’da da bu sim karta 1 yıl yükleme yapmazsanız, hattın iptal edileceğini tahmin ediyorum.

Çalışan ya da Öğrenciyseniz

Fransa’ya uzun süreli geldiyseniz, İrlanda’da “bill pay” denilen faturalı hattan almak isteyebilirsiniz. Türkiye’den farklı olarak, faturalı hatlar genellikle tahhütsüz oluyor. Yani 1 yıl dolmadan çıkarsanız tazminat ödemiyorsunuz. Tabii taahhütle birlikte bir cep telefonu da aldıysanız, o başka. Telefonsuz bir faturalı hat alıyorsanız bile benim sözüme güvenmeyin, sözleşmeye iyi bakın.

Şimdi diyebilirsiniz ki, kardeşim ben neden faturalı hat açtırmakla uğraşayım ki? Çünkü şu gibi gerekçeleriniz olabilir:

Adres Kanıtlama

Öğrenci olarak Fransa’ya gelip bir yurda yerleştiyseniz, veya bir yakınınızın evinde kalıyorsanız ve kendi isminize bir kira sözleşmesi veya elektrik faturası yoksa, faturalı bir hat alıp aylık alacağınız faturaları kanıt olarak saklamak isteyebilirsiniz. Bu fatura, yapacağınız vize başvurularından tutun banka işlemlerine, Türk konsolosluğuna adres beyanından tutun, 5 yıl sonra yapacağınız vatandaşlık başvurunuzda beyan etmeye kadar çeşitli yasal işlemlerde kanıt olarak işinize yarayacaktır (En azından ben öyle umuyorum :D).

Otomatik Ödeme

Benim için diğer önemli bir konu ise otomatik ödemedir. Avrupa’da bankacılık pek gelişmiş olmadığı için, her bankanın kontör yükleme özelliği bulunmuyor. Bulunsa bile, aylık ödeme talimatı gibi bir özellik hiç bulunmuyor. İrlanda’dayken eve internet almamıştım ve mobil hat ödemesini yapmayı her unuttuğumda, paket bitiminin ertesi günü dünyayla iletişimim kesiliyordu 😀 İşe veya bir Starbucks’a falan gidip kablosuz internet bulduktan sonra yüklemeyi yapabiliyordum. Halbuki faturalı hat alırsanız, banka hesabınızdan otomatik olarak ücreti ayda bir düşüyorlar ve kafanız rahat ediyor.

Free Mobile 100 GB + Dünya Paketi

Sonuç olarak, en bilindik firmalarda göz gezdirdim ve Free Mobile’ın sınırsız olarak pazarladığı ancak 100 GB kotası olan, ayda 19.99 Euro’luk faturalı hat paketini satın aldım. Bu hattın en müthiş yanı ise, Avrupa dışındaki 65 ülkede de ayda 25 GB internet sunuyor olması. Müthiş haber şu ki, bu ülkeler arasında Türkiye de var!

Bu ne demek oluyor? Muhtemelen Fransa’da yaşayanlarınız yeni telefon alacağınız zaman Fransa’dan alıyorsunuzdur. Ancak Türkiye’ye ziyarete gittiğinizde ise Türk hatlarınızı kullanıyorsunuzdur. Bu durumda cep telefonunuz kayıtsız duruma düşerek 4 ay içinde Türkiye’de kullanıma doğal olarak kapanıyor. 1800 küsur vergi ödeyip telefonunuzu e-devlet’ten kayıt etmeyeceğinizi tahmin ediyorum?

İşte hal böyle olunca, Free hattınızla Türkiye’de 25 GB internetiniz olacağından, Türk hattı kullanmanıza gerek kalmıyor. Cep telefonunuzda sadece yabancı hat takılı olduğu sürece de Türkiye’de turist sayıldığınızdan, cep telefonunuz asla kullanıma kapatılmıyor.

Bu paketi aşağıdaki formu doldurarak satın alabilirsiniz:

https://mobile.free.fr/subscribea/index.php

İşlemi yapabilmek için ya SEPA özelliği bulunan bir banka hesabını bağlamanız ya da kredi kartınızı vermeniz gerekiyor. Normalde sadece Fransız banka hesapları kabul edilirken, İrlanda hesabım SEPA özellikli olduğundan, daha İstanbul’da ailemi ziyaret ederken başvuruyu yapabildim. Ancak ve ancak, ilk başvuruyu böyle yaparsanız sim kartınız ev adresinize gönderildiğinden, kalacak yeriniz henüz yoksa başvuruyu mağazadan yapmanız faydalı olacaktır.

Kayıp SIM

Normalde yeni SIM kartınız internetten başvuru yaptıktan sonra, 7 iş günü içinde ev adresinize iletiliyor. Mektubu teslim aldıktan sonra kartınızı kendiniz aktifleştiriyorsunuz. Gelin görün ki, benim mektup asla gelmedi! Sonra da bir baktım ne göreyim, benim hesap aktifleşmiş! Bir mağazaya gidip İngilizce bilen bir abi buldum ve kendisi hesabın çalınmadığını, sim kartın 2 hafta sonra otomatik olarak aktifleştiğini söyledi. Free mağazasında hemen makineyi kullanarak 10 Euro ödedim ve yeni bir kart aldım, sorunum çözüldü. Yeni kartı almak için ödediğim 10 Euro’nun iadesine dair çağrı merkezini arayabileceğimi söyledi ancak İngilizce desteği olmadığından üşendim doğrusu.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s