Dublin’de Bisiklet Kiralama / Satın Alma

Dublin’de ulaşımın en ucuz yolu bisiklet olsa da, her zaman en kolay yolu olmayabilir. Detayları aşağıda!

Bisikletle gezmek istiyorsanız, doğal olarak ya kiralama ya da satın alma yapmanız gerekiyor. Kiralama için şehir merkezinde dublinbikes istasyonları bulunuyor.

1. dublinbikes

Bu sistemin iki farklı çalışma şekli bulunuyor.

  1. 25 Euro’ya yıllık üyelik.
  2. 5 Euro’ya 3 günlük üyelik

Her iki üyelik tipi için de, bisikleti aldığınız ilk yarım saat ücretsiz. Yarım saatte gideceğiniz yere varıp bisikleti istasyona teslim ederseniz, ek ücret ödemiyorsunuz.
Şubat 2018 itibariyle ek ücretler aşağıdaki gibi:

ücretlendirme
Kaynak: dublinbikes

İstasyonların çalışma saatleri 05:00 – 00:30 arası. Bir bisikleti en fazla 24 saat istasyona bırakmadan kullanabilirsiniz. Sonrasında ceza ücreti kesiliyordur muhtemelen. Tavsiyem bu bisikletleri her zaman istasyondan istasyona kullanmanız, sonuçta bu bisikleti çaldırıp daha sonra uğraşmak istemezsiniz 🙂

1.1. Yıllık Üyelik

Yıllık üyelik siteden bilgilerinizi girip ödeme yapmalısınız. Üyeliğinizi Leap Card’ınıza bağlarsanız, başka karta ihtiyaç duymadan bu kartla bisikletinizi istasyondan alabilirsiniz. Leap Card sadece bir kimlik görevi görüyor, buradan herhangi bir para çekilmiyor. En azından ben öyle anladım, dilerseniz Leap Card sitesinde yazan detayları siz de inceleyebilirsiniz.

1.2. Üç Günlük Üyelik

Üç günlük üyelik kartınızı, bisiklet istasyonlarından sadece kredi kartınızı kullanarak satın alabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya, bisiklet istasyonları için buraya bakabilirsiniz.

2. Bisiklet Satın Alma

Uzun süre buralarda olacaksanız, kalacağınız yerin yakınında veya gitmek istediğiniz yerlerde dublinbikes istasyonlarının eksikliğini hissedeceksiniz. Bu durumda bir bisiklet satın almaktan başka çareniz kalmıyor.

Bisiklet satın alırken dikkat etmeniz gereken dört tane çok önemli konu var:

  1. Bisikletin Boyu – Yanlış duymadınız! Burada bisikletin boyları var ve satın alırken boyunuza göre ölçüm yapıyorlar. Küçük veya büyük boy alırsanız rahat kullanamazsınız.
  2. Bisikletin Şanzımanı – Şanzıman markasına göre size çıkartacağı masraf ve kullanım kolaylığı değişebiliyor.
  3. Bisikletin Cinsi – Dağ, şehir ve yarış bisikleti arasında seçim yapmanız gerekiyor. Katlanır bisiklet de bir alternatif. En hoşunuza giden oturuş şeklini belirlemelisiniz.
  4. Bisikletin Ağırlığı – Ne kadar hafif, kullanması o kadar kolay!

Dublin’e çalışmaya geliyorsanız, yılın belirli zamanları “Cycle to Work” avantajından faydalanabilirsiniz. Çalışanlar araba kullanmasın diye yapılmış bir sistem bu, trafiği ve çevre kirliliğini azaltmayı amaçlıyor. Sıfır alacağınız bir bisiklet için, 1000 Euro’ya kadar yaptığınız harcamanın neredeyse yarısını geri alabilirsiniz.

Sıfır bisiklet satın almak için Halfords gibi büyük bir mağazayı veya sokak arasında olan yerel bir mağazayı tercih edebilirsiniz. Halfords’da da bisiklet tamir hizmeti ve garanti hizmeti sunuyorlar. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış, küçük mağazada ise sizinle daha iyi ilgilenme ihtimalleri var. Şehirde arkadaşınız varsa onun güvendiği yere gidebilirsiniz veya Facebook gruplarına danışabilirsiniz.

En ucuz dağ bisikletleri 180 Euro’dan, en ucuz şehir bisikletleri ise 300 Euro’dan başlıyor. Bu kadar para vermek istemiyorsanız, Adverts uygulamasından ikinci el bisiklet araştırabilirsiniz. Bisikleti almaya gittiğinizde, kadronun düzgün olup olmadığından, tekerleklerin yamukluk barındırıp barındırmadığından, internetten ön araştırma yaparak bisikletteki zincirin değişip değişmemiş olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu sayede kazık yemekten kurtulabilirsiniz.

3. Bisiklet Kullanımı

Bisiklet kullanmak için herhangi bir ehliyet almanız gerekmiyor ancak uymanız gereken kurallar var. Bisikletçiler de Rules of the Road kitapçığına tabi. Eğer bisiklet yolu var ise, sadece o yoldan gidebilirsiniz. Bisiklet yolu yoksa, yolun solundan gitmelisiniz – burada araçlar soldan gidiyor, unutmayın 🙂 Sadece sağa sapmanız gerekiyorsa, elinizle işaret verip sağ şeride geçebilirsiniz. Bütün kitapçığı okutma bana diyecek olursanız, şu faydalı sayfaya bakabilirsiniz.

Zorunlu olup olmadığını anlayamadım fakat üzerinize reflektörlü yelek giymeniz ve kask takmanız hayati önem taşıyor. Hava karardıktan sonra ise ön ve arka farlarınızı yakmanız zorunlu. Decathlon’da bu farları uygun fiyata bulabilirsiniz.

Dublin’de en çok işlenen suç bisiklet hırsızlığı. U-lock denen kilitle bisiklet kadrosunu bir direğe bağlamalısınız. Bu kendi başına yetmiyor, standart 1 metrelik kilitleri de tekerleklerinizden geçirip U-lock’a bağlamalısınız. Aşağıdaki fotoğrafta bıraktığım gibi kaskı ve matarayı bırakırsanız, onları da çalındı bilin.

güvenlik

Bunu yapmazsanız aşağıdaki gibi bir manzarayla karşılaşabilirsiniz:

bisiklet

Alacağınız bisiklet kilitlerinin de 100 veya 10 üzerinden güvenlik puanları bulunuyor. Puan ne kadar yüksekse, hırsızın kilidi açması o kadar zorlaşıyor ancak hiçbir zaman imkansız hale gelmiyor. Kilitlemeyle ilgili ipuçları için şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 

Reklam

Dublin’de Bisiklet Kiralama / Satın Alma” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s