İrlanda’da Ucuza Gezme ve Araç Kiralama

İrlanda’da ve Dublin’de ucuza gezmenin birkaç püf noktası bulunuyor.

Yürümek

“Hadi canım sen de?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu maddeyi belirtmemin sebebi şu ki, Dublin’de her yer birbirine çok yakın. Şehre uzak sayılan Castleknock’taki evimden merkeze yürümek sadece 1 saat sürüyor. Yine de bütün şehri olduğu gibi bir günde yürüyerek tamamlamaya çalışırsanız çok yorulursunuz. Soğuk hava da yorgunluğu artıran bir etken.

Bisiklet

Bisiklet kiralamak veya satın almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bunun için bir ehliyete sahip olmanız gerekmiyor ancak trafik kurallarına uymanız gerekli. Bisiklet yolu varsa sadece bu yoldan gidebilirsiniz. Bisiklet sayesinde, biraz da kondisyonunuz varsa, şehir dışında bulunan Howth gibi tatil beldelerine gidip dönebilirsiniz.

Bisikletle ilgili detaylı yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Dublin’de Bisiklet Kiralama / Satın Alma

DART (Tren)

Leap Card’ın geçerli olduğu DART ile, özellikle sahil hattındaki diğer şehirlere kolayca gidebilirsiniz. Irish Rail sitesinden kalkış saatlerine bakabilirsiniz.

Bus Éireann (Şehirler Arası Belediye Otobüsü)

Tam da başlıkta yazdığı üzere, Bus Éireann şehirler arasında uygun fiyatlı yolculuk etmenizi sağlıyor. Her yer çayır çimen yemyeşil olduğu için, nereye gitseniz hoş bir manzarayla karşılaşacaksınız. Bu hizmette de Leap Card geçerli. Web sitesinden kalkış saatlerine bakabilirsiniz.

Leap Card edinmekle ilgili detaylı bilgi için yazımı okuyabilirsiniz:

Dublin’de Ulaşım, Leap Card ve Student Leap Card

Araç Kiralama

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, İrlanda’da da en ucuza internetten araç kiralanabiliyor. Şansıma rentalcars.com’a baktım ve inanılmaz ucuz fiyatlar gördüm. 24 saat için 14,20 Euro’ya, havaalanından alıp teslim edecek şekilde, Peugeout 107 eşdeğeri otomatik vitesli araç kiraladım. Bu araçtan kalmadığı için, bir üst segment dizel otomatik bir Kia verdiler!

Araç kiralarken her zaman, aldığınız yere bırakmak ve tek sürücü için kiralamak en ucuza gelir. Aracı kiraladığınız sürücü yerine başkası kullanırken kaza yaparsanız, başınız belaya girebilir.

Araç kiralamak için ülkeye geldikten sonraki ilk 1 yıl Türkiye’deki ehliyetiniz geçerli. İrlanda’yla aramızda karayolu anlaşması olmadığı için, 1 yıl dolduktan sonra sıfırdan ehliyet almanız gerekiyor.

Ehliyet başvurusuyla ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz:

İrlanda’da Sürücü Ehliyeti Nasıl Alınır?

Sürücüye Özel Yıllık Araç Sigortası

İrlanda’ya yaşamaya geldiyseniz ve sık sık araç kiralıyorsanız, kiralık araç sigortanızı kendi üzerinize yıllık yaptırabilirsiniz. Bu poliçenin adı “Car Hire Excess Cover” olarak geçiyor ve çeşitli web sitelerinden satın alınabiliyor.

Her kiralama başına 10 – 30 Euro gibi bir bedel ödemektense, yıllık 50-60 Euro gibi bir masrafla bunu karşılayabilirsiniz. Yıl içinde 3. kiralamanızdan sonra parasını çıkarmış olursunuz.

GoCar

GoCar, aslında gezmek için çok ucuz bir uygulama değil ancak bir gün işinize yarayabilir. İstanbul’daki YoYo’ya benzer bir şekilde işliyor. GoCar’ın Dublin’in dört bir yanında park halinde araçları var ve mobil uygulaması aracılığıyla yerlerini tespit edebiliyorsunuz. Uygulamayı ilk yüklediğinizde, üyelik ve ehliyetinizin onay sürecinin ardından kullanmaya başlayabilirsiniz.

Araçları saati 8 Euro’dan başlayan fiyatlarla kiralayabiliyorsunuz. Tam sigorta yaptırmak için 2,5 Euro daha ödemelisiniz ve bu fiyat saat başına alınan ücret. Süreyi aşacak gibiyseniz, süreniz bitmeden uzatma talebinde bulunabiliyorsunuz. Başkası rezervasyon yaptırdıysa süreyi uzatamıyorsunuz ve vaktinde dönemezseniz ceza ücreti yansıyor.

Benzin ücreti fiyata dahil ve 4’te 1 dolu depoyla aldığınız yere bırakmak durumundasınız. Benzin ibresi daha aşağı inerse, sadece Topaz isimli benzin istasyonlarından, torpido gözündeki kartı kullanarak bedavaya benzin alabilirsiniz.

Bu sistemin bana iki faydası oldu: Birincisi, sol şeritten gitmeyi öğrenmemi sağladı. Sırf bunu öğrenmek için 24 saatlik araç kiralamak istemezdim doğrusu. İkincisi ise, ev arkadaşımı havaalanına bırakmamı sağladı. Buradan taksi 30 Euro tutarken, ben arkadaşımı 12,5 Euro’ya bırakıp geri döndüm.

Öte yandan özellikle iş çıkışı saatinde evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. 1 saatlik planlama 2 saate taşabiliyor. Sevdiklerinizi havaalanından karşılayacaksanız, mutlaka park etmeniz gerekiyor. Bu da saatlik 3 Euro ek ücret demek. 15 dakika ücretsiz bile yok. Havaalanına bırakırken bu sorun olmuyor çünkü 15 dakikalık bekleme alanında durabiliyorsunuz.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s