İrlanda’da Sürücü Ehliyeti Nasıl Alınır?

Türkiye’den aldığınız sürücü ehliyeti, İrlanda’da ne yazık ki sadece 1 yıl geçerli. Bunun gerekçesi Türkiye’yle İrlanda arasında bir karayolu anlaşması olmamasına bağlanıyor. Ülkeye girişinizden 1 yıl sonra, ehliyete olduğu gibi sıfırdan başvurmanız gerekiyor.

Hangi ehliyet türü için başvuru yaparsanız yapın, aşağı yukarı aşağıdaki aşamalardan geçmeniz şart:

  1. Randevu alarak teori sınavına girmeniz ve sınavdan en fazla 5 yanlışla çıkmanız gerekiyor (Araç veya moped/motosiklet sınavları için). Her ehliyet türü için ayrı ayrı teori sınavlarına girmelisiniz. Araba veya motosiklet için sınav ücretleri Şubat 2018 itibariyle 45’er Euro. Ödemeyi, sınava kaydolurken kredi kartı veya banka kartıyla gerçekleştirebilirisniz.Sınava, ücretsiz denemeler sunan Irish Theory Test sitesini kullanarak ve Rules of the Road kaynağını kullanarak ücretsiz çalışabilirsiniz. Diğer bütün kitaplar ve kaynaklar paralı olacaktır.
  2. Göz numaranız için anlaşmalı optiklerin birinden ehliyete uygunluk belgesi almanız gerekiyor.
  3. Sınav sonucunuz, göz uygunluk belgeniz ve başvuru formunu doldurduktan sonra, NDLS denen kurumdan randevu alarak “Learner Permit”‘e başvurmanız gerekli. Başvuru sonucunuz onaylanarak size postayla iletiliyor.
  4. Bir sürüş eğitmeniyle anlaşarak, ehliyetin türüne göre 10-15 saatin üzerinde, 12 kere sürüş eğitimi almanız gerekiyor. Eğitimleri başarıyla tamamlamanızın ardından, eğitmen size bir uygunluk belgesi veriyor. Bu belge sayesinde, almış olduğunuz Learner Permit’i de kullanarak, arabanızın önüne ve arkasına büyük bir L etiketi yapıştırarak, otoyola girmemek ve yanınızda ehliyet almış, L ile N aşamalarından geçmiş birinin oturması kaydıyla, 6 ay boyunca araç kullanabiliyorsunuz. Bu 6 ayı normalde beklemek zorundasınız ancak İrlanda’da Yaşayan Türkler Facebook Sayfası‘nda birkaç bürokratik işlem sayesinde bunu nasıl aşabileceğiniz ve daha fazlası, Arman Bey tarafından çok detaylı bir şekilde anlatılmış. Not: Motosiklet ehliyeti alıyorsanız yine 6 ay kuralı geçerli. Bu sefer motora veya üstünüze L etiketi yapıştırmalısınız. Araç ehliyetinden farklı olarak, 6 ay boyunca bu sefer motora 2. bir kişi almanız yasak. Otoyola girmeniz de yine yasak.
  5. 6 ayı doldurduktan veya yukarıda bahsettiğim şekilde 6 ayı elemenizin ardından, Road Safety Authority sitesinden randevu alarak sürüş sınavına girmelisiniz.
  6. Sınavı geçtikten sonra, sonuç serfitikanızla yukarıda bahsettiğim NDLS’e tekrar başvuruyorsunuz ve ehliyetiniz de adresinize postalanıyor. Tebrikler!!!

Not: Ehliyetinizi aldıktan sonraki 2 yıl boyunca, aracınızda N etiketini yapıştırmanız gerekiyor. Bunun normal ehliyetten bir farkı yok, sadece yakın zamanda almış olduğunuzu simgeleyen resmi bir zorunluluk.

Reklam

İrlanda’da Sürücü Ehliyeti Nasıl Alınır?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s